Według archiwalnych dokumentów Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Tarnowie, – LZS „KŁOS” Łysa Góra zarejestrowany został w ewidencji jako podległa jednostka 3 marca 1948 roku.

Założycielami klubu byli: Andrzej Batko, Jerzy Sacha, Franciszek Mytnik, oraz Józef Kapusta. W tym czasie działały sekcje siatkówki, którą tworzyli głównie uczniowie łysogórskiej szkoły średniej.
Niezrzeszone sekcje siatkówki jak i tenisa stołowego brały udział głównie w okolicznościowych turniejach na terenie gminy i powiatu. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych tenisiści stołowi brali udział w rozgrywkach ligi powiatowej.

W 1975 roku zgłoszona do rozgrywek w klasie „C” została drużyna piłkarska Kłosa, rozgrywając swe mecze w roli gospodarza na boisku w Dębnie.
Pomysłodawcami powstania sekcji piłkarskiej byli: pierwszy prezes Jerzy Okas, Wiesław Ogar i Tadeusz Bojdo.

W czasie trzydziestu trzech lat istnienia drużyny piłkarskiej władało nią czterech prezesów:
– w 1975 r. pierwszym z nich został Jerzy Okas, m.in. dzięki niemu zawdzięczamy powstanie drużyny piłkarskiej.
– W 1978 r. u sterów klubu był Andrzej Hajnysz, przez rok.
– Kolejnym, długoletnim włodarzem Kłosa był Jerzy Sacha, który
– od 1979 r. pełnił funkcję prezesa, aż przez dwadzieścia trzy lata, do 2002 r. kiedy to władzę przejął obecny prezes klubu – Wacław Batko.

Honorowym Prezesem klubu jest Pan Jerzy Sacha.

Ośmiu trenerów prowadziło zespół piłkarski Kłosa;
– pierwszym z nich był Jerzy Okas, jego następcami kolejno:
– Andrzej Hajnysz,
– Jerzy Sacha,
– Stanisław Kita,
– Edward Sacha,
– Marcin Odbierzychleb

– Dariusz Bojdo

– Mariusz Sacha
– Marek Małysa

– obecnie drużynę ponownie prowadzi Andrzej Hajnysz

Młodzieżowymi drużynami łysogórskiego klubu, kierowali:
– Edward Sacha,
– Krzysztof Sacha,
– Batko Wacław
– Andrzej Kutek

– Mateusz Gaweł

Od 1975 do 2008 r. drużyna piłkarska zaledwie dwa sezony występowała w klasie „C” W 1977 r. po awansie do kl. „B” powstała także drużyna rezerw Kłosa, biorąca udział w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C”.
Ważne znaczenie ma data 22. Maja 1977 roku. Właśnie wtedy, dzięki ogromnym trudom i staraniom pierwszego w owym czasie prezesa Jerzego Okasa, Tadeusza Bojdo, Józefa Wróbla, Stanisława Machety, oraz dyrektora „Krakusa” p. Mleczki – piłkarze mogli rozegrać pierwszy mecz na własnym boisku.

Warto zaznaczyć, że w latach 80-tych Kłos Łysa Góra jako uczestnik „B” klasowych rozgrywek rewelacyjnie spisywał się w zmaganiach o puchar Polski na szczeblu Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, docierając aż do ćwierćfinału, wtedy piłkarze z Łysej Góry zostali wyeliminowani przez renomowany zespół, trzecioligowej wówczas Unii Tarnów. Oprócz Unistów, Kłos podejmował także drużyny Wisłoki Dębica i Błękitnych Tarnów.

Po pięciu sezonach występów w klasie „B” drużyna łysogórska wywalczyła awans w 1982 r. klasy „A” -jednak tylko na jeden sezon, by w następnym grać już w klasie „okręgowej”.

W szeregach „okręgówki” Kłos spędził dwa sezony; (w latach 1983-1985). Po spadku do klasy „A” w 1986 r. piłkarze z Łysej Góry, z dwuletnią absencją z powodzeniem występują w tej klasie po dzień dzisiejszy. Takim sposobem są to aż 24 sezony na frontach tarnowskiej klasy „A”.

W latach 90-tych wprowadzony został wymóg, że wraz z drużyną wraz z drużyną seniorów w kl. „A” musi funkcjonować drużyna młodzieżowa.
W 2002 r. jako trzecią drużynę do klasy rejonowej, zgłoszono trampkarzy starszych (którzy grali w niej 3 sezony), do dzisiaj młodzieżowcy reprezentują Kłosa, w kategorii juniorów młodszych, a przez trzy sezony występowały nawet dwie drużyny młodzieżowe.

 

Na koniec warto dodać, że w zespole Kłosa z powodzeniem przez całe lata występowali zawodnicy z kilku okolicznych wsi (przede wszystkim z Łysej Góry i Sufczyna), tradycja ta jest żywa do dziś, co tylko pięknie Świadczy o znakomitej atmosferze, jaką potrafią sobie stworzyć członkowie i sympatycy klubu.”

autor:   Jakub Bujak

Tradycja prowadzenia zajęć sportowych i rekreacyjnych przez Kłos sięga roku 1948 (m.in. Rozgrywki piłkarskie, sekcje tenisa stołowego, brydża sportowego, siatkówki, biegów długodystansowych).Klub zrzesza obecnie  85osób.

 

Klub prowadzi obecnie trzy drużyny piłkarskie (w tym dwie grupy młodzieżowe)

Klub zorganizował siłownię i udostępnia ją bezpłatnie mieszkańcom

Kłos corocznie włącza się w gminny program przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży

Realizacja zadań W LATACH 2008-2014:

2008: WALECZNE SERCE ŁYSEJ GÓRY – projekt finansowany we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, LOG „Horyzonty” Tarnów, Gminą Dębno

2009:  ŁYSOGÓRSKIE ZAGŁĘBIE REKREACYJNE – projekt finansowany przez Powiat Brzeski

ŁYSOGÓRSKA AKADEMIA REKARCJI projekt finansowany we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, LOG „Horyzonty” Tarnów, Gminą Dębno

2010: ROK AKTYWNEJ ŁYSEJ GÓRY projekt finansowany przez Powiat Brzeski

OŚRODEK AKTYWNEGO WYPOCZYNKU „KŁOS” projekt finansowany we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, LOG „Horyzonty” Tarnów, Gminą Dębno

2011 : Eko akcja projekt finansowany przez Powiat Brzeski

Łysa Góra 2011   projekt finansowany przez Powiat Brzeski

Sektor R jak Rekreacja – projekt finansowany we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, LOG „Horyzonty” Tarnów, Gminą Dębno

2012:

Sportowe wakacje 2012 -projekt finansowany przez Powiat Brzeski

Pociąg do rekreacji -projekt finansowany przez Powiat Brzeski

Realizacja wyżej wskazanych projektów opierała się na współpracy z wieloma instytucjami i lokalnymi organizacjami pozarządowymi : m.in. szkołami, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus” , Klubem HDK „Krakus”, Radą Sołecką z Łysej Góry, TOZPN-em, innymi klubami sportowymi

2013 „SZYBCIEJ.WYŻEJ. MOCNIEJ.” projekt finansowany przez Powiat Brzeski

2014 „Kłos 2014” projekt finansowany przez Powiat Brzeski

2015 „Sportowy rok w Łysej Górze”

W roku 2010 LKS „Kłos” przystąpił do LGD „Kwartet na Przedgórzu”

LKS „Kłos” jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego  „Kryształy soli”

Realizacja wyżej wskazanych projektów opierała się na współpracy z wieloma instytucjami i lokalnymi organizacjami pozarządowymi: m.in. szkołami, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Klubem HDK „Krakus”, Radą Sołecką z Łysej Góry, OZPN-em, innymi klubami sportowymi. W ramach zadań zrealizowano m.in. 9 edycji turnieju „dzikich” drużyn piłkarskich, 8 edycji turniejów siatkarskich, zajęcia rekreacyjne dla kobiet, 8 imprez plenerowych dla mieszkańców, konkursy plastyczne dla dzieci, konkursy i wystawy fotograficzne związane ze sportem, halowe turnieje piłkarskie dla dzieci.

opracował:

Piotr Matura