Przedszkole

Pierwsza z przedszkolnych kronik łysogórskich zawiera dwie trudne do wyjaśnienia zagadki. Po pierwsze: nie odnajdziemy w niej nazwiska osoby, której ręką zostały dokonane początkowe wpisy, po drugie: mgiełką tajemnicy owiana jest data powstania przedszkola w Łysej Górze, bowiem rok, która widnieje na pierwszej stronie kroniki tj. 1954 nijak ma się do tego, że kilka linijek niżej jest mowa np. o zmianie wychowawczyni, jaka nastąpiła w roku 1950… Ponadto w dacie „1954” wątpliwość musi budzić cyfra „5”, którą ewidentnie wpisała inna osoba i prawdopodobnie ze złej strony cyfry „4”. Jeżeli zatem tak było za właściwy trzeba uznać rok 1945. Przedszkole, po licznych naradach, zlokalizowano początkowo w domu mieszkalnym Tadeusza Mytnika.

Niezależnie od wątpliwości, jakich nastręczają trudne do wyjaśnienia fragmenty wpisów zamieszczonych w kronice, dowiadujemy się o wielu ciekawych faktach z początków istnienia łysogórskiego przedszkola. Przekonujemy się na przykład, że pierwszą wychowawczynią była najprawdopodobniej Zofia Dziuk. Przedszkole, którego powstanie było uwarunkowane początkami działalności zakładu „Kamionka” i zatrudnianiem w nim łysogórskich kobiet, funkcjonowało jako „typ wiejski, 5-cio godzinny”. Liczba wychowanków zapisanych do przedszkola w pierwszym roku istnienia to 25. Okazuje się również, że zmiany na stanowisku wychowawczyni były dość częste. W ciągu kilku pierwszych lat w Łysej Górze pracowało bowiem m.in. Zofia Jurek, Zofia Krzyżak, Irena Capuła (to ona w 1954 roku wprowadziła do placówki obowiązkowe używanie szczoteczek do zębów), Aniela Chmielarz, Krystyna Gibała. W 1956 roku tryb pracy przedszkola zmieniono na 9-cio godzinny. Z czasem lokal, w którym pracowano z dziećmi przestawał być wystarczająco przestronnym. Wskutek tego dzieci leżakowały niejednokrotnie na stołach, a szatnia mieściła się w kuchni. Mimo nie najłatwiejszych warunków działalność placówki spotykała się nieustannie z zainteresowaniem rodziców, co skutkowało jej rozwojem. Dnia 10.01. 1966 nastąpiła inauguracja zajęć w budynku remizy OSP. Jak zanotowano : „Dzieci oniemiały z wrażenia. Rodzice też.”

Notaki prowadzone pieczołowicie przez długie lata stanowią , jako się rzekło wcześniej, bogate źródło wiedzy o historii łysogórskiego przedszkola. Znajdziemy w nich szereg skrupulatnych relacji z obchodów Dnia Dziecka , Dnia Wojska Polskiego, Dnia kobiet itp. Przeczytamy o wizytach strażaków, Dziadka Mroza, Świętego Mikołaja, policjantów. Małe codzienne kłopoty, okolicznościowe uroczystości, zwykłe radosne momenty sąsiadują na kartach kroniki z obecnymi w tle przemianami historycznymi. Z tego właśnie względu ponad półwieczny okres działalności przedszkola w szczególny sposób wpisuje się w historię Łysej Góry i w życiorysy jej mieszkańców. Być może niektórzy z nich rozpoznają się na fotografiach sprzed lat, które jako atrakcyjny dokument zamieszczamy na tej stronie.

Obecnie przedszkole łysogórskie znalazło nowe lokum w budynku szkoły podstawowej.

Maluchom i kadrze pedagogicznej życzymy powodzenia!

link do strony przedszkola:

http://pplysagora.przedszkolowo.pl/

Opracował:

Piotr Matura