Słoneczna listopadowa pogoda zachęciła mieszkańców Łysej Góry do wyjątkowo licznego udziału w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Gminnego Koła Pszczelarskiego. O uroczysty i podniosły ton w trakcie przemarszu zadbała Łysogórska Orkiestra Dęta.

           O godzinie 1000 w kościele parafialnym dzieci ze Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Danuty Nalepy zaprezentowały montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Młodzież szkolna przypomniała zgromadzonym historię zniewolonego Państwa Polskiego oraz okoliczności odzyskania niepodległości. Inscenizacja przeplatana pieśniami patriotycznymi wprowadziła uczestników w podniosły nastrój. Po akademii ksiądz proboszcz odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po mszy św., przy akompaniamencie orkiestry dętej uczestnicy obchodów udali się w procesji na cmentarz parafialny pod pomnik ofiar I i II Wojny Światowej, gdzie w uroczystym apelu oddano cześć wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Po zakończeniu uroczystości organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej KRAKUS rozdał uczestnikom kilkadziesiąt flag państwowych.

 

Uroczystości organizowane były w ramach Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty” wspierana przez Gminę Dębno w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie KRAKUS programu pod tyt. „Spotkanie z historią” oraz programu pod tyt. „Żywa lekcja historii” Powiatu Brzeskiego.

 Tekst i fot. Andrzej Sacha